Bu yazımız tüm topluma aslında,bekarlara,nişanlılara,evlilik hazırlıkları yapanlara ve dahası evli çiftlere...
Evlilik kavramı ve evlenme nedenleri

Evlilik iki bireyin biz olabilme sanatıdır. Tek başına yaşamaya alışmış olanlar kadar ailesinin yanından ayrılmayanlar için de zor bir süreçtir başka birisiyle birlikte aynı evi paylaşmak.
Yaşamımıza yön veren, seçimlerimizi belirleyen alışkanlıklarımız uzun yıllar doyunca şekillendiği için değiştirilmesi sanıldığı kadar kolay olmaz. Bizim toplumumuzda istisnalar dışında evlilik öncesi dönemde birlikte yaşama imkânı olmadığından; düğünden sonraki günün sabahı, çiftler için zor bir sınavın başlangıcı gibidir. 
Uzun Evliliğin Sırrı

Evliliğe yüklenen anlam her birey için farklıdır. Olması gereken; bir arada olarak mutluluğu çoğaltmak, bir yuva kurmak, dünyaya çocuk getirmek için koşulları sağlamak olmalıdır. Ancak; kadının ekonomik özgürlüğünün olmadığı durumlarda baba evindeki baskıdan kurtulmak için seçici olmadan karşılarına çıkan ilk fırsatı değerlendirmek için evlenenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur maalesef.

Erkek için de benzer nedenler olabilir. Babasının baskın olduğu aile yapısından uzaklaşıp kendi reisliğini ilan edebilmek için bir an önce evlenme kararı verebilir delikanlılar. Toplumsal baskı da askerliğini yapan gencin bir an önce baş göz edilmesi yönünde olunca hızlı bir süreçten sonra evlilik akdi gerçekleşir.

Özellikle kadınların evde kalma korkusuyla, yirmili yaşlarının sonuna doğru verdikleri sağlıksız bir kararla; aslında yaşam görüşleri birbirine hiç uymayacak birinin teklifine evet demeleri olasıdır. Erkekler için de kırklı yaşların yaklaşması benzer bir sonuca yol açabilir.
 
Evlilik sırasında yapılan hatalar

Birbirlerini sevdikleri için evlenen çiftler, önceki yaşamlarındaki bireysel alışkanlıklarından vazgeçmek, eşlerinin ailelerini ve arkadaşlarını kabullenme konusunda sorun yaşayabilirler. Zamanla, sevgi ile aşılacak bu durumlar, evliliğin daha sağlam bir zemine oturmasını sağlayacaktır.

Zorunluluklar nedeniyle gerçekleşen evliliklerde ise durum karışıktır. Can kurtaran olarak görülen eş pozisyonunun farkına varırsa eşitsizlik ve tahakküm ortaya çıkabilir. Boşanma ve eskiden yaşadığı yere ve düzene dönme korkusu istemediği şeyleri yapmaya, katlanmaya, yaşam kalitesini düşürmeye neden olabilir.

Ortak çıkmazlar

Evlilik sanatını icra edebilmenin en önemli koşulu karşılıklı sevgidir. Bunun dışındaki nedenlerle evlenen çiftlerin şu sorunlardan en az birini yaşayacakları muhakkaktır:

Eşlerin birbirlerini başka çiftlerle kıyaslamaları.

Birlikte vakit geçirecek uğraşılar bulamamaları ve cinselliği sevgi ile yaşamadıkları için bir taraf için eziyet haline gelmesi.

Olaylara kendi pencerelerinden baktıkları için empati kuramamaları, her olayda kendilerini haklı görmeleri.

Eşlerinin ailelerine ve arkadaşlarına karşı düşmanca bir tutum oluşturmaları.
Yapılan en ufak bir hatayı bile büyütmeleri, her fırsatta hatırlatmaları.

Sorumlulukların adil olarak dağılamaması. Bu nedenle bir tarafın aşırı yıpranması ve yaşam kalitesinin düşmesi.

Birbirlerinin özel yaşamları olabileceğini kabul etmemeleri; özel zevklerine vakit ayırmalarına izin vermemeleri.

Karşılıklı olarak söylemleri ile eylemlerinin tutarsız olması. Bugün söylediklerinin tam tersini yarın yapmaları.

Bir aradayken başka, toplum içindeyken başka davranmaları.

Ne yapmalı

Zorunluluklarla başlayan ilişkiler nadiren sağlıklı bir yola girer. Ancak; karşılıklı sevgi, saygı ve empati kurulur ve ortak çıkmazlara dikkat edilirse yürütülmeleri olanaklıdır. Bu zor süreç bir tarafın aşırı gayreti ve olgunluğu ile aşılabilir.

Bireyler evlenme kararını almadan önce şu sorulara dürüstçe cevap verebiliyorsa nikâhtan sonra karşılarına çıkabilecek her türlü sorunun üstesinden gelmeye de hazırdırlar:

Onu seviyor muyum? O beni seviyor mu?
 
Kusurları ve doğrularıyla birlikte kabul ediyor muyum?

Çocuklarımın babası/annesi olacak doğru insanı buldum mu?

Onun ailesini ve arkadaşlarını benimsiyor muyum?

Benim aileme ve arkadaşlarıma yaklaşımı dostça ve yapıcı mı?

İkimiz de evlenmek istiyor muyuz? Yoksa bu birimizin isteği ve diğerimiz sadece ona uyuyor mu?

Ekonomik gücümüz evliliği sürdürmemiz ve çocuklarımız için yeterli miyiz?

Evlenmiş olmak için mi evleniyoruz; yoksa birlikte bir yuva kurmak ve biz olmak için mi?


Soruları dürüstçe cevaplarken içinizde kuşkular oluşuyorsa; yaşamınızın en önemli adımlarından birini atmadan önce bir daha düşünmelisiniz.

Evliyseniz ve aynı soruları kendinize sorduğunuzda tereddüt ediyorsanız çocuk sahibi olmadan önce bir değil iki defa düşünmenizde yarar var.

Doğru insanla, doğru zamanda, özgür iradenizle, hiçbir baskı altında kalmadan; sevgi, saygı ve empatinin egemen olduğu bir evliliğe adım attığınızdan eminseniz daha fazla düşünmenize gerek yok. El ele tutuşun ve bir an önce nikah işlemlerine başlayın.

Uzman Hipnoterapist& Sosyolog & Psikolog Gani Eser© 2015

12 Yorumlar

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

 1. Ne güzel bir yazı.. Ara ara açıp okumak gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz,sağolsun psikoloğlarımız bizlere hazırlayıp gönderiyorlar.

   Sil
 2. ''Evlilik iki bireyin biz olma sanatıdır''Evet kesinlikle katılıyorum bu cümleye..Biz olmaya çalışırken ne kadar başarılı olursak o kadar sağlıklı ilerliyor bu süreç..Sabır ve özen istiyor..21 yıllık deneyimime dayanarak saygının olduğu yerde sevgi zaten oluyor diyorum:)sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum.Görsel olarak yüzüğümdaki tarih ile bende katkıda bulunmak istedim tüm evlilere ve evlenecek olanlara...

   Sil
 3. Güzel bir konu , güzel bir yazı.Ne desem bilemedim 1986 da evlenmiş biri olarak. Birlikte aynı yolda yürüyecek arkadaşlarıma sevgi ve hoş görülerini eksik etmemelerini dilerim.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Yeni evlenecek olanlara ba ucu notları gibi oldu :)

   Sil
 4. Hazırlayıp sunanların emeklerine sağlık.20 yıllık evliliğimd ebende çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Fedakarlıkda gerekiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde buradan hazırlayan Sayın Psikolog Gani Eser'e teşekkür ederiz.

   Sil
 5. Evlilik saygı ve emek isteyen güzel bir birliktelik...
  İki kişinin bir olması demek ama ben olmayı bırakıp biz olmak elbetteki hepimizin karşılıklı anlayışı ve her geçen gün kenetlenen sevgisiyle birlikte güzele ve güzelliklere yol almak demek.
  Aksi düşünüldüğünde ise her iki taraf içinde zor durumlar meydana gelebilir.
  Herkes hakettiği sevgiyi ve eşini bulur birlikte mutlu günler geçirir inşallah.

  YanıtlaSil
 6. şimdiki evlilikler 6 -8 bilemedin 1 sene sürüyor hatta 3 ayı bile gördüm.Evlilik çocuk oyuncağı değil bir olmak birlik olmak olabilmek önemli.Saygıda çok önemli bir unsur anlayış hoşgörü kavag esnasında bir tarafa susmasını bilecek vb paylaşım için teşekkürler keşke herkes okusa hoş ders çıkarırlar mı bilmem sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım ders çıkarırlar ve uygularlar gençlerimiz güzel yorumunuz içinde teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

Daha yeni Daha eski