Uzm.Hipnoterapist Gani Eser, Anne babalar ve adaylar icin, cocuk ileitisimine dair 10 altin kurali kaleme aldi..

Anne-babalar için 10 ALTIN kural COCUKLARINIZ ARASINDA CINSIYET AYRIMI YAPMAYIN.Doğu toplumları erkek çocuklara ayrıcalık tanıyor. Kız çocukları istenmediklerini düşünerek büyüyorlar. Bu algıyı yıkmak için eşit davranmayı öğrenmeliyiz. Aksi takdirde nesiller arası aktarım devam edecektir. Her biri birbirinden değerli Çocuklarınızı birbirleriyle ve başka çocuklarla kıyaslamayın! Her biri farklı özelliklere sahip birer birey olan çocuklarımızı kardeşleri ile ve sosyal çevrelerindeki diğer çocuklarla karşılaştırmak, birini diğerinden üstün tutmak ruhlarını yaralar. Yetişkin bireyler olduklarında bile unutamayacakları travmalara neden olabilirsiniz. Onlarla bireysel vakit geçirin. Her biri için ayrı zaman dilimleri yaratın. 


Nasıl işinizde görüşmelerinizi randevu ile yapıyorsanız çocuklarınıza da bu imkânı tanıyın. Bu süreyi onların keyif aldığı etkinliklerle zenginleştirin. Sizin yanınızda güvende ve özel hissetmelerini sağlayın. Onların seviyesine inin. Göz teması kurarken eğilin ya da çömelin. Gözleriniz onlarınkiyle aynı hizada olsun. Bu daha kolay iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Genellikle dostum, arkadaşım gibi hitap biçimleri kafalarının karışmasına neden olacağı için oğlum ya da kızım demeyi tercih edin. Oyun oynarken öğretin ve tamamen onlarla olun. Cep telefonunuzu, tabletinizi kapatıp bir kenara koyun. Kendinizi tamamen çocuğunuza verin. Oynadığınız oyunlarla paylaşmayı, ekip olmayı, birlikte üretmenin hazzını öğretin. Hata yapmalarına izin verin. Önemli olanının sonuç değil süreç olduğunu ve bir amaç için harekete geçmenin önemini anlamalarını sağlayın. Yaptıkları hatalar için eleştirmek yerine onlarla konuşun. Çabaları için takdir etmeyi ihmal etmeyin. Düştüklerinde kaldırmayın ve yapabilecekleri işleri siz üstlenmeyin. Aksi takdirde her şeyi başkalarından beklemenin doğal olduğuna inanırlar. Yapabilecekleri işleri kendileri başardıkça ve düştükleri yerden kendileri kalkmayı öğrendikçe özgüvenleri artacaktır. Sorumluluk verin. Evcil hayvanınızın ya da çiçeklerinizin bakımı konusunda küçük sorumluklar verin. Yerine getirdikçe övgü dolu sözlerle ödüllendirin. İhmal ederse eleştirmeyin, tavır almayın. Yapması için yüreklendirin. Sanatçı yönünü destekleyin. Yaptığı her resmi beğenin. Öğrendiği şarkıları söylemesi için destekleyin. Birlikte söyleyin. O yaratıcı yönünü kullanırken izleyin. Çocuklar bir şeyler yaparken ebeveynleri tarafından izlenmekten çok hoşlanırlar. Sözlerinizi değil davranışlarınızı örnek aldıklarını bilin. Tutarlı olmak çocuk yetiştirmenin en önemli kuralıdır. Sözünüzle eyleminiz uyuşmuyorsa çocuğunuz size olan güvenini yitirir. Davranışlarınız onlara kılavuzluk edecektir. En önemli rol modelleri olduğunuzu unutmayın ve her davranışınızın taklit edildiğini bilin. Uzman Hipnoterapist Gani Eser©, 2015

5 Yorumlar

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

 1. Çocuklar için her zaman doğru rol model olmak lazım onlar bizim geleceğimiz anne babalar özellikle bu tür tavsiyelere kulak vermeliler mutlaka.Tavsiyenizde tutarlı olun demişsiniz sanırım en önemli etkin yöntem bu bence

  YanıtlaSil
 2. Çocuklar en kıymetlilerimiz. Her şeyin en güzeline layıklar. Onları yetiştirmek bir sanat. Siz de yazınızda zaten bunu en iyi şekilde açıklamışsınız.

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. Çocuklar oyun ister sadece 'oyun'. Bu oyunu eğitici ögretici hale getirmek biz ebeveynlerin gelinde. Günde 1 saat onlarla oynamalıyız. Tut şu tableti yada al şu bilgisayarı kendi kendine oyna dememeliyiz.Birlikte kaliteli zaman geçirmeye özen göstermeliyiz.

  YanıtlaSil
 5. Çalışan anneler olarak vaktimiz yeterli gelmiyor çocuklara ama teknolojiye de erken alışmalarını önlemek için mutlaka bir hobi aşılamalıyız nacizane fikrim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

Daha yeni Daha eski