Son günlerde sıkça duyduğumuz hatta hepimizde bir panik havası yaratan ''terör'' kelimesi hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor ki en çok çocuklarımızı...
Çocuğunuz terörden korkuyorsa bu önerilere dikkat! 

“Çocuğun ruhsal gelişimindeki en önemli faktörlerden birisi de ‘’güven’’ duygusudur. Çocuğun geleceğe ve yaşama dair olumlu bir bakış açısı geliştirmesinde güven duygusunun yeri tartışılamaz. Çocuk yaşadığı çevrede kendini güvende hissetmelidir. Son terör saldırıları ile ilgili haberler çocuklarda bu güven ve emniyette olma hissine zarar verebilir.
Çocuklar yaşadıkları çevrede bu gibi olayların olmasından ve sevdiklerine zarar gelmesinden, onları kaybetmekten korkarlar. Güven hissinin kaybolmasıyla her an kötü bir şey olacakmış endişesi oluşmaya başlar. Bu nedenle yetişkinler tarafından bu konuda bazı önlemler alınması yararlıdır.”

Bu önlemleri almanız çocuklar açısından önemlidir.

- Terör ve şiddet içeren haberlerden çocuğunuzu mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın.
- Başınıza gelme ihtimali olan tehlikeler konusunda çocuğun korkularını ve endişelerini ifade etmesine izin verin.
- Çocuğun bu konudaki sorularına ayrıntılı değil genel hatları ile cevap verin.
- Bu türlü olayların nadiren olduğunu ve yaşadığınız çevrenin güvenli olduğunu belirtin.
- Onu korumak için elinizden gelen her şeyi yapacağınızı ve bu konuda aldığınız önlemleri anlatın.
- Çocuğunuzun korkusuna kulak verin, ilgi ve güven ihtiyacı artıyorsa, onu rahatlatmak için her zamankinden daha fazla ilgi ve yakınlık gösterin.
- Aile içinde birbirinize yakın durmanız rahatlatıcı, güven verici olur. Aile içindeki iletişimin güçlenmesi ve şiddet içeren konuşmalardan uzak durulması, terör ve şiddetin olumsuz etkilerine karşı çocukların ve ebeveynin ruh sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Kaygı ve korkuları geçmiyorsa uzman desteği almalı
Tüm bu önlemlere rağmen eğer çocuğunuzun aklı sürekli bu konularla meşgul olursa bu konulardan bahsediyorsa, korku, endişe, ümitsizlik, karamsarlık duygularına kapılabilir. Bu gibi bir olayla karşılaşmaktan korktuğu için kendini günlük faaliyetlerden soyutlama, aşırı tedirginlik, abartılı korkular ve kaygılar oluşmaya başlamışsa çocuk ve ergen psikiyatrisi alanındaki bir uzmandan destek almanız yararlı olacaktır.”

10 Yorumlar

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

 1. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Benimkiler henüz çok farkında değiller ama arkadaşlarımın çocuklarında bu tur korkular olmuş. Hatta annelerini atıyorlar nerdesin, oraya gitme dikkat et diye. Hepimizde bir korku başladı aslında. Bir tedirginlik....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rabbim hepimizi korusun ve yardım etsin.Üzücü :(

   Sil
 2. Çok güzel bir konu ele almissiniz. 10yasindaki oglum sorular soruyor bu konuda. Onlarin yaninda haber izlememeye çalisiyoruz ama çocuklar herseyden haberdar oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok anneler bilir diyorum çünkü anne olunca bir çok sorunun cevabı gibi de oluyorsunuz.

   Sil
 3. çok faydalı bir yazı olmuş canım biz etkileniyleniyoruz ki çocuklar daha çok etkileniyor

  YanıtlaSil
 4. Doğru bir paylaşım Doğru zamanda dilerim ebebeynler dikkate alır.blogunuzu takip edecegim çok başarılısınız.Tebrik ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim,onur verdiniz bloguma.Sevgiler.

   Sil
 5. hemen paylaşıyorum hele ki biraz daha net anlayabilecek büyük çocuklarda çok daha hassas davranılması gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle,biz büyükler anlayacağız ki küçüklerimize anlatabilelim.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

Daha yeni Daha eski