Merhabalar bu gün sizler için yoğunlukla kullandığımız Yürüyen Tehlike yani yürüyen merdivenlerden bahsetmek istedim.
Artık çoğunlukla karşımıza çıkıyor,ulaşım esnasında,alış veriş merkezleri,büyük hastahaneler ve bunun gibi bir çok alanda yürüyen merdivenler mevcut ve biz bunları kullanmak zorunda yada durumunda kalıyoruz.
Yürüyen Merdiven Tehlikeleri

Peki yürüyen merdivenler tehlikeli mi?
Doğru,amacına uygun şekilde kullanmayı vatandaşlar olarak bildiğimizde çok tehlikeli olmasa da bilinçlenmek şart.

Yürürken de tehlikede olduğumuzun farkında mıyız?
Biz diyelim ki yürüyen merdivene bindik,birileri geldi merdivenleri kullanım amacının dışında kullanıyor,yeri gelir ayakkabı temizletmek için yeri gelir dönen plastiği sıkıştırırlar,yada birinin ayakkabı bağcığı takıldı haberi yok.Çevremizdekileri birey olarak izlemeli ve uyarmalıyız.

Günlük hayatımızda koşuşturmalarımız arasında ne kadar hayatımızı kolaylaştırmış olsa da tehlikelerinden de haberdar olmalıyız.

Peki nasıl tehlikeler?
“Uzun ayakkabı bağcıkları ve uzun kıyafetler merdiven boşluklarına takılarak yaralanmalara neden olabiliyor”  özellikle çocuklu ailelerin yürüyen merdivenlerde çok daha dikkatli ve bilinçli olması gereklidir. Çünkü istatistiklere göre yürüyen merdivenlerde en çok çocuklu aileler ve 5 yaş altındaki çocuklar kaza atlatıyor.

En çok bu talihsiz kazalar AVM'lerde sıkça görülebilmesi ile beraber bu tür ziyaretçisi çok olan yerlere ambulans ve doktor bulundurma zorunluluğu da getirilmeli diye düşünüyorum.

Sizde çevrenizde bu tür kazalara şahit oldunuz mu?

4 Yorumlar

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

 1. Ben şahit olmadım ama dikkat etmeliyiz. Amacı dışında kullanılması komik mi cahillik mi bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok önemli bir konu aslında bilinçlenmeli ve uyarıcı olmalıyız bu tür durumlar gördüğümüzde.

   Sil
 2. pusetle yada market arabasıyla bu merdivenlerin kullanımı biraz ürkütücü geliyor bana, çocuklar pek meraklı haklı olarak ama yalnız başlarına binmeleri çok sakıncalı ..ramak kala durumlara ara ara şahit oluyorum ayağını kaldırmadığı için yüzüstü düşen çocuklar gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Puset ve market arabaları için bence asansör olmalı her markette.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim...

Daha yeni Daha eski